1512-8M-20 D&D Powerdrive Timing Belt
★★★★★ 4.9 69 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.postgradcollege.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
One New Aftermarket 1512-8M-20 D&D Powerdrive Timing Belt Manufacturer Part#: 1512-8M-20PACKAGED UOM: 1 EachTECHNICAL SPECIFICATIONS: Series: 8M (8 mm), Belt Type: Single Sided, No. Of Teeth: 189, Widths: 20 mm, Outside Length: 1512 mm, Manufacturer: D&D PowerdriveFEATURES & BENE Fits-Extra highly flexible neoprene backing provides excellent abrasion and wear resistance-Backing also guards the tensile cords against oil, grease, dirt and moisture-Belts constructed with fiberglas tensile cords which quarantee diemensional stability to eliminate take up adjustments-Teeth are oil and heat resistant-Neoprene teeth have a shear resistance equal to the tensile strength of the belt-Tooth design provides a constant circular pitch to assure full surface contact between belt and pulley
  • OEM Numbers Are Provided for Reference Only. Please Verify Fit Prior To Ordering.
  • This Aftermarket Part Is Made to Meet or Exceed Manufacturer (OEM) Specifications.
  • All OEM part numbers and logos are to be used for identification purposes only.
Belt Style Timing Belt
Brand Name Reliable Aftermarket Parts
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 6.72 ounces
Manufacturer Aftermarket
Material Type Neoprene
Item Dimensions L x W 59.92"L x 0.79"W
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
69 ratings | 28 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (61)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (7)